Základné informácie
Slovné spojenie „vopred vyslovené priania" alebo „medicínska vôľa" je na Slovensku takmer neznáme. V zahraničí sa často používa aj pojem „dispozícia pacienta" alebo „living will". Podstatou týchto pojmov je označenie prejavu vôle dospelej osoby (staršej ako 18 rokov) o tom, akú liečbu si v budúcnosti praje a akú neželá.
Dohovor o ľudských právach a biomedicíne v článku 9 hovorí:
„Ak nastane situácia, že chorý človek už o sebe a svojej liečbe nie je schopný rozhodovať sám z dôvodu jeho zlého zdravotného stavu, budú musieť tieto rozhodnutia robiť iní, tí by potom mali zohľadniť jeho vôľu a spravovať jeho záležitosti, vrátane liečebných postupov podľa jeho vopred vyslovených prianí"
K Dohovoru o ľudských právach pristúpila Slovenská republika v plnom rozsahu, avšak prenesenie niektorých ustanovení do aplikačnej praxe dodnes nebolo zabezpečené.
Vopred vyslovené prianie / medicínska vôľa je dokument, ktorý má zabezpečiť rešpektovanie vôle pacienta v každej situácii a je jedným z nástrojov na predchádzanie predlžovaniu procesu zomierania (dystanázia), ktoré sa často deje aj proti skutočnému prianiu pacienta. Zavedenie takejto možnosti do slovenského právneho poriadku umožní tým, ktorí majú záujem, vopred legitímnym spôsobom usmerniť konanie zdravotníkov tak, aby človek mohol zomierať bez zbytočného utrpenia, tak ako si praje, a súčasne zabezpečí právnu istotu zdravotníkom pri ich konaní.
Čo vopred vyslovené priania upravujú:
Vopred vyslovené prianie / medicínska vôľa znamená vedomé právne upravené rozhodnutie, ktorým človek – pacient - vyjadrí svoju vôľu, svoje prianie, týkajúce sa (ne)poskytnutia zdravotnej starostlivosti pre prípad, keď už nebude schopný svoju vôľu vyjadriť.
Príklady uplatnenia v praxi:
- Zdravého človeka môže k prejavu takejto vôle viesť napríklad obava, aby po nejakej vážnej dopravnej nehode nebol v stave hlbokého bezvedomia, alebo kómy, dlhé roky napojený na prístroje, aj keď by už nebola žiadna reálna šanca na jeho uzdravenie.
- Spísať takýto dokument môže chcieť človek s diagnózou neurodegeneratívneho ochorenia (napr. demencia, Parkinsonova choroba a pod.), v dôsledku ktorého o niekoľko rokov nebude môcť o sebe rozhodovať, nebude spoznávať svojich blízkych a bude úplne odkázaný na niekoho iného.
- Pacienti v pokročilom štádiu nevyliečiteľnej choroby môžu chcieť využiť takúto možnosť, pretože si neželajú predlžovanie života za každú cenu bez ohľadu na jeho kvalitu a odmietajú v konečnej fáze svojho života márnu liečbu a resuscitáciu, ale želajú si tíšenie bolesti a utrpenia.
Takýto postup je súčasťou rešpektu a dôstojného prístupu k zomierajúcemu až do posledných minút jeho života. Zamedzuje to často zbytočnému utrpeniu zomierajúceho a márnej liečbe zo strany zdravotníkov.
Čo vopred vyslovené priania neupravujú:
Vopred vyslovené prianie /medicínska vôľa neupravuje:
- poskytovanie bežnej zdravotnej starostlivosti a nenahrádza informovaný súhlas (viac informácií TU)
- stanovisko k možnej pitve pacienta (viac informácií TU)
- rozhodovanie o nakladaní s telom zosnulého a darcovstve orgánov (viac informácií TU)
- požiadavky na pohrebné obrady
- rozhodovanie o dedičstve (viac informácií TU)
Vzťah k eutanázii
Aby nedochádzalo k nesprávnej interpretácii, je potrebné vysvetliť rozdiel medzi „vopred vysloveným prianím / medicínskou vôľou" a „eutanáziou".
Posledné storočie prinieslo v medicíne zásadný pokrok. Aj vďaka tomu sa podarilo ľudský život výrazne predĺžiť, ale objektívne je potrebné povedať, že nie vždy ide úmerne o predĺžený „ľudský život v zdraví". V minulosti boli ľudia chorí krátko a zomierali rýchlo, dnes sú ľudia chorí dlho, zomierajú pomaly a často nedôstojne. Tak ako sa zmenila medicína, zmenila sa aj spoločnosť a mení sa aj pohľad na umieranie.
Pojem „eutanázia" označuje úmyselné (aktívne) ukončenie života pacienta lekárom, z dôvodu nevyliečiteľného ochorenia a ťažkého zdravotného stavu. Termínom „vopred vyslovené prianie / medicínska vôľa" sa označuje prejav vôle dospelej osoby (staršej ako 18 rokov) o tom, akú liečbu si v budúcnosti praje a akú neželá.
Téma eutanázie polarizuje spoločnosť, preto je potrebné povedať, že vopred vyslovené prianie / medicínska vôľa nepodporuje eutanáziu a nie je nástrojom na jej legalizáciu. Na rozdiel od eutanázie, ustanovenia uvedené vo vopred vyslovených prianiach / medicínskej vôli nie je možné rešpektovať, ak ich výsledkom je aktívne spôsobenie smrti.
Dostatočne obrazne môže tento rozdiel ukázať porovnanie:
- killing – aktívne spôsobiť smrť, nech už je úmysel akokoľvek ušľachtilý
- letting die – dovoliť umierajúcemu pacientovi zomrieť, nezasahovať do procesu zomierania
Cieľom zavedenia tejto možnosti je vytvoriť pacientom aj lekárom také podmienky, ktoré umožnia každému umierajúcemu pacientovi dôstojne zomrieť a každému lekárovi umožnia zachovať dôstojný záver života pre pacienta.